Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2011

Ο Μέσι έβαλε γκολ με την Αργεντινή μετά από 2,5 χρόνια

Στην Ισπανία και στην Ευρώπη με την Μπαρτσελόνα δεν υπάρχει ματς που να μην σκοράρει ο Λιονέλ Μέσι που χρειάστηκε να περάσουν δυόμισι χρόνια για να βρει δίχτυα με την Εθνική Αργεντινής! Στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ στον όμιλο της Λατινικής Αμερικής, ο μεγάλος σταρ πέτυχε στο 4-1 επί της Χιλής το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο 25ο λεπτό.
Είχαν περάσει 1.556 λεπτά αφλογιστίας με την Εθνική Αργεντινής ή αν προτιμάτε 16 σερί ματς χωρίς γκολ. Τελευταία φορά είχε σκοράρει στις 28 Μαρτίου 2009 κατά της Βενεζουέλας.

Σε τοπ φόρμα ο  Γκονσάλο Ιγκουαΐν, λίγες μέρες μετά το χατ τρικ με τη Ρεάλ πέτυχε 3 γκολ και με την Εθνική (7' 52' 63') μπροστά σε 40.000 κόσμο στο “Μονουμεντάλ” του Μπουένος Αϊρες. Ο Ματίας Φερνάντες (60') πέτυχε το γκολ της τιμής για την Χιλή.

Στα άλλα 3 ματς της πρεμιέρας των “μουντιαλικών” προκριματικών:

*Ουρουγουάη-Βολιβία 4-2 (4' Σουάρες, 26' 72' Λουγκάνο, 35' Καβάνι – 18' Καρντόζο, 88' Μάρτινς)
*Εκουαδόρ-Βενεζουέλα 2-0 (15' Αγιόβι, 28' Μπενίτες)
*Περού-Παραγουάη 2-0 (47' 73' Γκερέρο)

Η Βραζιλία

Ως διοργανώτρια η Βραζιλία δεν δίνει προκριματικούς αγώνες για το Μουντιάλ 2014. Έδωσε φιλικό στο Σαν Χοσέ και με γκολ του Νεϊμάρ στο 60' κέρδισε με 1-0 την Κόστα Ρίκα. Η Βραζιλία έπαιξε με τους Ζούλιο Σέζαρ (74' Ζέφερσον), Φάμπιο (53' Ντανιέλ Άλβες), Νταβίντ Λουΐζ, Τιάγκο Σίλβα, Αντριάνο, Ραλφ, Λουΐζ Γκουστάβο (46' Ερνάνες), Ροναλντίνιο, Λούκας Σίλβα (46' Οσκάρ), Νεϊμάρ (73' Χουλκ), Φρεντ (82' Ζόνας).