Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2011

Θρίαμβος (3-1) επί της Ντόρτμουντ, 5η σερί νίκη με αντίπαλο γερμανική ομάδα

Καγκελάριος ο Ολυμπιακός!

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο κατάμεστο Καραϊσκάκη. Το εμφατικό 3-1 επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ είναι η πρώτη φετινή νίκη των “ερυθρόλευκων” στο Τσάμπιονς Λιγκ και παράλληλα η 5η συνεχόμενη του Ολυμπιακού επί γερμανικής ομάδας! Σκόραραν οι Χολέμπας (8'), Τζιμπούρ (40') και Μοντέστο (79'), ο Πολωνός Λεβαντόφσκι ισοφάρισε προσωρινά (26') για την πρωταθλήτρια Γερμανίας που “εξαφανίστηκε” από το γήπεδο στο β' ημίχρονο. Πανηγυρίστηκε έξαλλα η νίκη από 30.000 φίλους του Ολυμπιακού που εν χορώ στο τέλος και για περίπου πέντε λεπτά φώναζαν το σύνθημα “έτσι σας γ... αυτοί που σας χρωστάνε!” Στο άλλο ματς του ομίλου, Μαρσέιγ-Άρσεναλ 0-1. Ανέβηκαν στην 3η θέση οι “ερυθρόλευκοι” που την 1η Νοεμβρίου θα παίξουν στο Ντόρτμουντ.
Το φιλμ του αγώνα
2' Ανοργάνωτη έπιασε ο Καγκάβα την άμυνα του Ολυμπιακού και επιχείρησε το πρώτο σουτ του αγώνα, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ
5' ο Πέρισιτς απέφυγε τον Μοντέστο και έκανε ένα διαγώνιο αριστερό σουτ, όμως με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Κοστάνσο
6' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Λεβαντόφσκι βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Καγκάβα, όμως η λόμπα του Ιάπωνα έστειλε την μπάλα άουτ
8' ΓΚΟΛ (1-0): Συνδυασμός Χολέμπας-Μιραλάς στην αριστερή πλευρά, η μπάλα έφτασε στον Μαρκάνο, εκείνος έβγαλε τη σέντρα και ο Χολέμπας από θέση σέντερ φορ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάιντενφελερ
15' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Καγκάβα που έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά ο εκτεθειμένος Λεβαντόφσκι έβαλε το πόδι του και ενώ η μπάλα ίσως είχε τροχιά προς τα δίχτυα
20' Ο Τζιμπούρ κυνήγησε και πρόλαβε μία χαμένη μπάλα, πέρασε δύο αντιπάλους και σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Μιραλάς έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
24' Καταπληκτική κούρσα του Γκέτσε, ο Μέλμπεργκ τον έκοψε με φοβερό τάκλιν πριν φτάσει απέναντι στον Κοστάνσο
26' ΓΚΟΛ (1-1): Νέα εντυπωσιακή κούρσα του Γκέτσε από δεξιά, βρήκε στο ύψος της περιοχής τον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός με δεξί σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια
36' Γρήγορη αντεπίθεση της Ντόρτμουντ, ο Πέρισιτς σούταρε από πλάγια θέση, αλλά άριστα τοποθετημένος ο Κοστάνσο έδιωξε σε κόρνερ
38' Λάθος της Γερμανικής άμυνας, ο Ιμπαγάσα σέντραρε και ο αμαρκάριστος Μιραλάς με προβολή από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ
40' ΓΚΟΛ (2-1): Συρτή μπαλιά του Μιραλάς από δεξιά, ο Τζιμπούρ αναγκάστηκε να βγει προς τα έξω για να πάρει την μπάλα, γύρισε ιδανικά το σώμα του και σούταρε με τον Βάιντενφελερ να αιφνιδιάζεται και να δέχεται το γκολ
44' Σέντρα του Μιραλάς από δεξιά, ο Τζιμπούρ γλιστρώντας προσπάθησε να σουτάρει και η μπάλα έφυγε βασανιστικά αργά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάιντενφελερ
49' Συρτό απευθείας φάουλ του Χολέμπας, η μπάλα μόλις άουτ
62' Εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, ο  Μοντέστο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Βάιντενφελερ έπεσε και μπλόκαρε
65' Ο Πέρισιτς βρήκε τον Λεβαντόφσκι στην περιοχή, εκείνος γύρισε και σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ άουτ
79' ΓΚΟΛ (3-1) Αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα από αριστερά, ο Μοντέστο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάιντενφελερ για τρίτη φορά

ΣΚΟΡΕΡ: 8' Χολέμπας, 40' Τζιμπούρ, 79' Μοντέστο - 26' Λεβαντόφσκι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπας Νάιχαους (Ολλανδός)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Σμέλτσερ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάνσο, Μοντέστο, Μαρκάνο, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μακούν (73' Μανιάτης), Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα, Χολέμπας, Μιραλάς, Τζιμπούρ (87' Πάντελιτς)
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Γιούργκεν Κλοπ): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Σμέλτσερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Γκιουντογκάν (56' Λάιτνερ), Μπέντερ, Πέρισιτς, Καγκάβα (66' Μπλαστσικόφσκι), Γκέτσε (82' Γκρόσκροϊτς), Λεβαντόφσκι